Olsztyn miastem współpracy i dialogu

Budujmy Olsztyn razem

 

Podstawowe cele

KWW OLSZTYN NASZ DOM

Lista nr 13

 
  1. USŁUGI KOMUNALNE: Kontynuowanie, zapoczątkowanego w kadencji 2002 – 2006, procesu restrukturyzacji spółek komunalnych. Nie akceptujemy wzrostu cen za dostarczanie energii cieplnej i wody, odprowadzanie ścieków, składowanie i segregację śmieci oraz za przewozy środkami komunikacji miejskiej powyżej wskaźnika inflacji.

    Wzrost ceny wody i kanalizacji o 94%, gazu o 114%, energii elektrycznej o 80% i energii cieplnej o 44%, przy inflacji w wysokości 33% w latach 2002 – 2014 świadczy o tym, jak dbają o mieszkańców wyłonieni w drodze wyborów przedstawiciele władzy. Jednocześnie należy przypomnieć, że ceny usług komunalnych w Polsce należą do najwyższych w Europie (zobacz artykuły prasowe).

    Czy wiesz, dlaczego koszty utrzymania mieszkania są tak wysokie? Ponieważ ceny usług komunalnych, to jest za dostawę energii ciepłej, elektrycznej, gazu, wody i odprowadzenie ścieków rosły dużo więcej, niż inflacja.

    Porównanie wzrostu cen z roku 2014 w stosunku do roku 2003 przedstawia się następująco:

    Wzrost cen w %

    Lata

    2014–2003

    Inflacja

    33,4

    Ciepło

    średnia cena w zł/GJ

    44,4

    Gaz

    w zł/m3

    114,7

    Elektryczność

    w zł/kWh

    79,9

    Woda i kanalizacja

    w zł/m3

    93,9

    Szczegółowe dane dotyczące zmian cen w poszczególnych latach zawarte są w tabelach.

    Aby przeciwdziałać nieuzasadnionemu wzrostowi cen musimy wspólnie tworzyć jednolity front konsumentów tych usług i taki cel realizować chcą kandydaci do Rady Miasta z KWW „Olsztyn Nasz Dom”. Świadczą o nas podejmowane działania, o których informacje znajdują się w linku Działamy na rzecz mieszkańców Olsztyna od 2002 roku.

  2. TWORZENIE MIEJSC PRACY: Skoordynowanie działań opieki społecznej, biur pracy, spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot oraz firm komunalnych (m.in. Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie) w celu stworzenia szerokiego frontu prac dla osób bez pracy i znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Nawiązanie współpracy z renomowanymi agencjami zajmującymi się poszukiwaniem inwestorów; wyznaczenie terenów (i ich uzbrojenie) pod inwestycje dla drobnych przedsiębiorców. Olsztyn powinien stać się centrum usług dla całego regionu.

  3. BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE: Podjęcie działań w celu udostępnienia jak największej ilości terenów pod budownictwo wielorodzinne, zwiększenie środków budżetowych na budownictwo socjalne i schroniska dla bezdomnych. Wprowadzenie takich zmian legislacyjnych, które pozwolą na ochronę zarówno młodych jak i starszych osób, poprzez wprowadzenie zapisów, które zainicjują proces zamiany mieszkań z dużych na małe. Takie działanie pozwoli na obniżenie kosztów utrzymania dużego mieszkania przez osoby starsze, zapewni im bezpieczeństwo poprzez dostosowanie małych mieszkań do ich potrzeb, zapewni środki dodatkowe ze sprzedaży dużego mieszkania na godne życie, a młodym pozwoli na uzyskanie tańszego mieszkania. Jednocześnie pozwoli to na zabranie zysków bankom. Wypracowanie wspólnie z administratorami zasobów wielorodzinnych i deweloperami propozycji taniego budownictwa wielorodzinnego dla mieszkańców Olsztyna. Stworzenie programów zmierzających do pozyskania lub budowy tanich mieszkań (niskie koszty budowy i utrzymania, przy wykorzystaniu środków unijnych) i doprowadzenie do przeniesienia osób zamieszkałych w starych zasobach miejskich, będących własnością Miasta i charakteryzujących się bardzo dużymi kosztami utrzymania do nowych, tanich w utrzymaniu lokali, a następnie sprzedaży starych lokali.

  4. ZDROWIE MŁODZIEŻY: Wprowadzenie we wszystkich szkołach Olsztyna stałej obserwacji stanu zdrowotnego młodzieży i ukierunkowanej profilaktyki; wyposażenie wszystkich szkół w sale sportowe.

  5. TURYSTYKA I REKREACJA: Budowa parków rekreacyjno-sportowych: parku wzdłuż Łyny, łączącego Kortowo ze Starym Miastem i Lasem Miejskim, parku w Jarotach – Pieczewie, a także połączenie parków i jezior Olsztyna ścieżkami rowerowymi.

  6. SPORT: Ścisła współpraca władz miasta, szkół i spółdzielni mieszkaniowych w celu utworzenia osiedlowych klubów lub zespołów sportowych i organizowanie osiedlowych rozgrywek sportowych.

  7. KULTURA: Podejmowanie działań mających na celu doprowadzenie do ścisłej współpracy władz miasta, szkół i spółdzielni mieszkaniowych w celu wspólnej animacji kulturalnej miasta na bazie osiedlowych klubów kultury, miejskich domów kultury oraz innych jednostek i organizacji kulturalnych. Współpraca władz miasta, szkół i spółdzielni mieszkaniowych w celu ożywienia działalności kulturalnej w osiedlowych i miejskich jednostkach kultury.

  8. BEZPIECZEŃSTWO: Koordynacja działań mających na celu uruchomienie osiedlowych i szkolnych systemów monitorowania sprzężonych z Centrum Monitoringu Miasta.

  9. OLSZTYN – METROPOLIA: współpraca z samorządami sąsiednich gmin w realizowaniu wspólnych projektów inwestycyjnych.

  10. INICJATYWY USTAWODAWCZE: Zgodnie z art. 118 Konstytucji RP prawo inicjatywy ustawodawczej przysługuje posłom, Senatowi, prezydentowi Rzeczypospolitej i Radzie Ministrów. Jednakże nie podejmują oni działań dążących do stworzenia takiego prawa, które chroniłoby interesy obywateli. Prawo inicjatywy ustawodawczej przysługuje również grupie co najmniej 100 tysięcy obywateli. I tu ogromną rolę mogłyby odegrać władze samorządowe, które w porozumieniu z przedstawicielami innych jednostek samorządu na wszystkich szczeblach mogłyby włączyć się w zbieranie podpisów pod określonymi inicjatywami ustawodawczymi oraz przedłożyć projekt ustawy Sejmowi RP w celu wprowadzenia proponowanych zmian do polskiego ustawodawstwa. Najważniejsze z nich to m.in.: ograniczenie możliwości samowolnego zajmowania lokali mieszkalnych (tzw. dzicy lokatorzy), uporządkowanie spraw dostępu do informacji spadkowej, likwidacja uprzywilejowanej pozycji banków w stosunku do obywateli, ochrona obywateli obciążonych kredytami dewizowymi, wspieranie działań ułatwiających obywatelom, a w szczególności młodym rodzinom, nabycie własnego mieszkania, przy jednoczesnej pomocy osobom starszym.,

  11. WSPÓŁPRACA I KONSOLIDOWANIE ŚRODOWISK z poszczególnych branż zrzeszonych m.in. w izbach budownictwa, architektów, radców prawnych oraz w stowarzyszeniach księgowych, zarządców i administratorów nieruchomości, celem włączenia ich jako fachowców i praktyków w proces tworzenia prawa, tak aby zapobiec „psuciu” prawa przez partie polityczne, kierujące się interesem partyjnym a nie dobrem obywateli